גירושין עם ילדים - כל מה שחשוב לדעת

הליך גירושין בין בני זוג, שטומן בחובו גם ילדים, הינו הליך מורכב, רגיש, עם משתנים רבים שיש לקחת בחשבון.מצב של גירושין וילדים דורש לא אחת התערבות של גורם שלישי שיסייע בחיזוק המשפחה בתקופה רגישה זו. ככל שבני הזוג המתגרשים זה מזו יוכלו להתייחס לכל התחומים והמשתנים הנוגעים לילדיהם, בהליך הגירושין, כך יכולים להיחסך מהם משברים ועוגמות נפש בעתיד. איך להתגרש עם ילדים? מה הדברים שחשוב לשים לב אליהם? ריכזנו במאמר הבא את עיקרי הדברים.

חינוך משותף בבית לא משותף

גירושין וילדים זה משהו שאף אחד לא מאחל לעצמו, נכון, אבל אם זה קרה או עומד לקרות, אחד הדברים החשובים ביותר שעל שני ההורים להבין הוא: הילד או הילדים באחריות שניהם, ככל שהם ישמרו על תקשורת רציפה ומשתפת לגבי הילדים והחינוך של הילדים, כך אפשר לצפות שהתנהגות הילדים תישאר מאוזנת ויציבה, בעקבות המשבר של הגירושין.

מה הכוונה? אם ילד היה אצל אבא שלו אתמול והיום הוא הולך לאמא שלו, על האבא לעדכן את האמא כאשר "מחליפים משמרות" בדברים החשובים. האם הילד אכל? כמה אכל? מתי הלך לישון? אם מדובר בילדים גדולים ועצמאיים, האם היה נושא כלשהו שעלה ומטריד אותם. כל דבר שעובר על הילדים, רלוונטי וחשוב ששני ההורים יידעו לגביו. בהליך גירושין וילדים, וגם לאחר שהסתיים ההליך, על שני הצדדים להבין, כי חינוך הילדים ממשיך להיות משותף, בשיתוף פעולה, ובאחריות שניהם, בתקשורת פותחה וקולחת, על הצד הטוב ביותר.

התנהלות כלכלית מוגדרת

גירושין עם ילדים מצריכים תשומת לב מדויקת ומוגדרת לכל החלוקה הכלכלית. על ההורים לשבת יחדיו, אפשר בהחלט לעשות זאת עם גורם שלישי מוסמך, מנוסה וניטראלי, ולבחון את חלוקת האחריות הכלכלית ביניהם, בנוגע לילדים, לגבי כל ההוצאות, באופן כמה שיותר שווה, מתחשב, ושלם.

תקשורת מול מוסדות החינוך

בכל הגילאים, מפעוטות ועד תיכוניסטים, הקשר עם מוסדות החינוך אשר מדווחים על הילד, הינה סופר חשובה והכרחית. גירושין עם ילדים מצריכים הבנה, הסכמה והגדרה ברורה מראש לגבי התקשורת מול מוסדות החינוך. יש לנו שתי המלצות עיקריות בנושא: דבר ראשון, חשוב מאוד שהתקשורת תהיה עם שני ההורים באופן שווה, ככל שניתן (במידה ושניהם מעורבים באופן פעיל בחיי הילדים ויש חלוקה במשמורת על הילדים). ההמלצה השנייה מתייחסת לחשיבות ההגדרה הברורה מול מוסד החינוך בנוגע לתקשורת. חלוקה לימים? חלוקה לתחומי אחריות? לא משנה כיצד זה יוגדר, הכי חשוב שיוגדר, וזאת על מנת שדברים לא ייפלו בין הכסאות, ולא יתקבל דיווח על הילדים, בגלל שהצוות או המורים לא בטוחים מי אמור לקבל את הדיווח.

שמירה על יחסים טובים

לעיתים, לצערינו, אנשים הנמצאים בהליך גירושין, שוכחים את החשיבות שיש לשמירה על יחסים טובים, במיוחד כאשר יש ילדים בתמונה. רק המחשבה על כך שילד אשר נמצא עם אביו, כשהוריו גרושים ואינם ביחסים טובים, או לכל הפחות מכבדים, יקבל ביקורת שלילית על אימו או מילים לא טובות, משפיעה באופן שלילי. ילד שגדל בסביבה בה ההורים הגרושים מדברים סרה זה על זה, יכול לגדול להיות מבוגר שאינו קיבל דוגמא חיובית למערכת יחסים זוגית, בבסיסו הוא יכול להיות חסר אמון. מובן שהדברים פה נרשמים בהכללה, וזאת על מנת להסביר את חשיבות השמירה על יחסים טובים במקרה של גירושין עם ילדים.

אלו רק חלק מהתחומים עליהם יש לתת את הדעת כשמדובר בהליך גירושין עם ילדים. אנו ממליצים לפנות לגורם המקצועי המתאים, על מנת לקבל סיוע מקצועי ניטראלי, בהגדרת האחריות והתקשורת בין ההורים.