האם אתם נמצאים בדרך להתגרש?

לפעמים בן הזוג שלכם הוא כל כך בלתי נסבל שכל מה שאתם רוצים זה שהוא לא יהיה שם. יחד עם זאת, גירושין לא מתרחשים רק בין בני הזוג, אלא בין משפחות שלמות, ילדים וחברים. הם שוברים את מרקם החיים כמו שאתם מכירים אותו.

אבל גירושין הם לא מצב של "לא משחקים ושברו את הכלים". גירושין הם תהליך שמתרחש על פני ימים, חודשים ושנים. התהליך הזה מורכב מחשבונות קטנים שהולכים ותופחים עם הזמן. החשבונות האלו הם תוצאה של ריבים שלא נפתרים, ריבים שהנושא שלהם מעורפל ושאף פעם לא פתרתם אותם מן היסוד. ריבים אלו, ככל שהם תופסים יותר מקום בקשר שלכם, מעידים על הסוף שקרב, ואנחנו נמנה אותם כאן.

יחד עם זאת, כיוון שגירושין הם תהליך, כמעט תמיד אפשר למשוך חזק במושכות ולשנות כיוון – הרחק ממדרגות הרבנות. טיפול זוגי לפני גירושין יכול לעזור לכם לעשות את זה. תוכלו לפרוק שם את כל הזבל ולמחזר אותו למשהו חדש, יפה וחזק יותר.

דה, זה ברור

כמה חודשים או מעט שנים אחרי החתונה, הכל נהיה נוח. כבר אין פרפרים בבטן והחיים נכנסו לשגרה. זה תהליך טוב ונכון, שעוזר לכם להוריד את ההגנות שלכם ולהעמיק את החברות והשותפות. אך כשהנוחות הופכת למובן מאליו – בן או בת הזוג יכולים לחשוב שהם כבר לא חשובים.

במצב כזה, בדקו אם מה שאתם חושבים הוא באמת נכון – אם אתה חושב שלא עשיתם סקס כבר חודשיים כי היא לא אוהבת אותך, או שאת חושבת שהוא לא עוזר כי הוא לא מעריך אותך – לכו ותבדקו את זה. יכול להיות שהאמת שונה לחלוטין. ייתכן והיא מותשת או בדיכאון ויכול להיות שהוא אותו הדבר.

אומרים לנו שיש סקס אחר

חיי המין הם הרבה פעמים נושא למצוקה אצל לפחות אחד מבני הזוג. כיוון שזה תחום רגיש במיוחד, הדרך הטובה ביותר להחזיר אתכם אל בין הסדינים, היא לפתוח את הנושאים שלא קשורים לחדר השינה שלכם וללבן אותם. זוגות שלוקחים צעד אחורה ומבינים מה המקור לירידה בחשק המיני, הם אלו שמצליחים ליצור חיי מין חדשים וטובים.

כבר עשית צ׳ק אאוט?

אם אתם כבר לא מבינים מה אתם עושים ביחד – זה אומר שכבר עזבתם את המלון. כל אחד בנפרד.

אם אתם רוצים לחזור, עליכם להתחיל לרקום את הסיפור המשותף שלכם מחדש. אחת הדרכים זה להציב מטרות משותפות חדשות – ארוכות טווח וקצרות טווח. אולי אפילו לכתוב לעצמכם "כתובה" שבה תאמרו אחד לשני למה אתם מתחייבים בשנים הבאות עליכם לטובה. הוסיפו לכל אלה גם את תבלין הטקסים – צאו לדייט קבוע כל שבוע, תנו פידבק חיובי אחד לשני כל ערב, הקפידו על חופשה זוגית שנתית.

הילדים לא צריכים להיות חלק מהעניין

כשזה מתחיל להיות ממש מלוכלך – אתם לא שולטים ומכניסים את הילדים לאולם המריבות. אם הילדים שלכם התחילו להיות קהל להתנגחויות שלכם – דעו שאתם ממש על הקצה. לא משנה אם תתגרשו בסוף או לא, הילדים צריכים שתתנו להם דוגמה של התנהגות מבוגרת אחראית ומכבדת. ילדים החשופים למריבות של ההורים שלהם עלולים לפתח מחלות ותסביכים נפשיים לא פשוטים.

אתם אחראיים לכך שילדיכם יהיו בריאים ומאושרים, גם אם אתם החלטת להיפרד. אם אתם לא מצליחים – פנו בהקדם לייעוץ זוגי לפני גירושין – לטובת הילדים שלכם.

על מה אנחנו רבים?

אם אתם כבר לא מבינים על מה אתם רבים זה אומר שנורת אזהרה רצינית נדלקה לכם מעל הראש. מדובר בסימן המצביע על חוסר מוכנות עמוק להקשיב ולשתף פעולה.

אם אתם רוצים לעשות רברס ולעלות על דרך חדשה, אתם חייבים להתחיל להקשיב ולנסות להבין את נקודת מבטו של הצד השני. חפשו את הנקודות שאתם מבינים ויכולים להזדהות איתן, חזרו עליהם בקול, כדי שבן או בת הזוג ידעו ששמעו אותם. אתרו את המקומות שאתם כן משיקים ונסו להתקדם משם, לאט לאט, אבל בכיוון חדש.

אין תקשורת

כשמניחים הנחות בנוגע למה הצד השני חושב וכבר לא נותנים אמון במה שהוא או היא אומרים, מתלקחים כעס ותסכול המובילים לנתק תקשורתי. במצב כזה באמת נראה לבני הזוג שאין מוצא אלא גירושין.

יחד עם זאת – אם חשוב לכם להציל את הנישואין שלכם – עליכם להמר על כל הקופה ולפתוח את כל הקלפים. להיות כנים, פתוחים ואמיצים.