דיכאון לאחר לידה

רוב הנשים מרגישות לאחר הלידה בעננים. המתח והחששות שנשאו בקרבן בתקופת ההריון מתפוגגים, והן מרוצות מכך שעברו את הלידה בשלום ונולד להם תינוק, או תינוקת, מקסים ובריא. אכן, תינוק חדש במשפחה מביא איתו המון אושר ושמחה, אך יחד עם זאת גם קשיים חדשים. הטיפול האינטנסיבי בתינוק, מחסור בשינה, ציפיות של האישה מתפקודה כאמא, בעיות בהנקה, כאבים פיסיים מהלידה, ביקורת ועצות שונות מהסביבה, ההורמונים המשתוללים, כל אלו יחד עלולים לגרום לסערת רגשות ולהעלאת רמות החרדה והלחץ.

האם זה רק משבר קטן וזה חולף?

יש להבדיל בין דיכאון לאחר הלידה לדכדוך לאחר הלידה. דכדוך לאחר הלידה, המכונה "בייבי בלוז", מופיע לרוב סמוך מאוד ליום הלידה ומתפוגג כעבור שבוע שבועיים. הסימפטומים של בייבי בלוז כוללים פרצי בכי בלתי מוסברים, נוגות, חוסר תיאבון וחוסר יכולת להירדם, אך, בניגוד לדיכאון לאחר הלידה, אין הסימפטומים מפריעים לתפקוד ואין צורך לטפל בהם בצורה קלינית, אלא לחכות שיחלפו מאליהם.

דיכאון לאחר הלידה, לעומת זאת, זהו דיכאון קליני, הדומה לדיכאון קליני רגיל, וסימניו הם כשל דיכאון רגיל. הוא מופיע לרוב בחודש הראשון שלאחר הלידה, אך הוא יכול להופיע גם בפרקי זמן אחרים. מאפייני דיכאון לאחר לידה כוללים בכי רב, עייפות, עגמומיות, תחושת בדידות, יאוש ואשמה, והם נמשכים לאורך תקופה ארוכה לאחר הלידה. אישה הלוקה בדיכאון שלאחר הלידה מתקשה לתפקד, איכות חייה נפגמת, היא מרגישה חוסר חשק לטפל בתינוק והקשר שלה עם התינוק נפגע.

דיכאון לאחר הלידה מופיע אצל כעשרה עד חמש עשרה מהיולדות, אך רבות מהן לא ימצאו את הכוחות לבקש עזרה. בנוסף, הרבה מהנשים מבולבלות לאחר הלידה ולא יודעות אם מצבן נורמלי או שמא הן זקוקות לטיפול. זאת ועוד, רגשות שליליים ויחס דו ערכי למצב החדש, קרי האמהות, ולתינוק הנולד, אינם מקבלים לגיטימציה בחברה ונשים רבות מתביישות ומרגישות אשמות. אך בניגוד לדיכאון רגיל, דיכאון לאחר הלידה אינו כרוני והוא לרוב חולף עם טיפול מתאים. לכן, חשוב מאוד לטפל בדיכאון לאחר הלידה, וניתן לעשות זאת בקלות יחסית, על-ידי מתן תרופות מתאימות ומציאת מקור תמיכה לאחר לידה.