הגנה עצמית לנשים

הגנה עצמית לנשים : שיפור הביטחון העצמי והעצמה אישית

סדנאות וקורסים להגנה עצמית לנשים הולכים וצוברים פופולאריות ככל שהמרחב הציבורי הופך להיות מאיים יותר ויותר. בניגוד למה שמקובל לחשוב, למרות שבמרבית הסדנאות, חלק ניכר מן הזמן מוקדש ללימוד טכניקות שמקורן בעולם אומנויות הלחימה, חלק לא פחות חשוב עוסק בחיזוק תחושת הביטחון העצמי והעצמת הכוחות הנפשיים הפנימיים : למשל, מסתבר כי במקרים רבים מספיק לדבר אל הגורם המאיים בצורה תקיפה ואסרטיבית על מנת להרחיק אותו, ובהתאם לכך, מרבית מן הסדנאות מתחילות במשחקי תפקידים או תרגול של סיטואציות בעלות אופי מאיים מן החיים האמיתיים.

כמו כן, חלק גדול משיפור הביטחון העצמי ותחושת העצמה האישית נעוץ ביכולת לסמוך על האינטואיציה הנשית : מחקר בעל תוצאות מפתיעות שנערך בארה"ב, מצא כי למרות ש - 85% מן הנשים שהותקפו מינית חשו אווירה של מתח ושל סכנה ברורה באוויר, 90% מהן לא עשו דבר על מנת למנוע זאת, לעיתים לא רק בשל חוסר ביטחון עצמי, אלא גם בשל העובדה כי התוקף היה אדם שהן מכירות מתוך אחד המעגלים הפנימיים שלהן (מכר, עמית לעבודה ואפילו קרוב משפחה).

ללמוד להשתמש בגוף

בשלבים המתקדמים יותר של הסדנאות, לומדים כיצד להשתמש נכון באיברי הגוף השונים, וזאת מתוך נקודת מוצא כי מרבית התוקפים תופסים את הקורבן באופן שמשאיר איברים אחרים בגוף חופשיים. לדוגמה, אם תופסים ביד או אפילו מאחור, ניתן להשתמש ברגל על מנת לפגוע בתוקף ולהרתיע אותו. (האינסטינקט הראשוני לנסות להשתחרר בכוח תוך כדי פיתול הגוף או הפעלת לחץ סביב האיבר התפוס נובע מפאניקה, ולכן אינו אפקטיבי בעליל ברוב המכריע של המקרים).

בנוסף לכך, לומדים גם מספר טכניקות בסיסיות המבוססות על קרב מגע, אך מותאמות לנשים כגון מכה עם הברך לכיוון המפשעה של התוקף ומכה ספונטנית עם שורש כף היד לכיוון פניו של התוקף. טכניקות אלו לא דורשות אימוני כושר מסיבים או תרגולים של שבועות על גבי שבועות, ובכך נעוץ יתרונן העיקרי.

מעבר לשימוש נכון בגוף, חלק אחר בסדנאות מתרכז במציאת דרכי מילוט והכרה טובה יותר של הסביבה. גם כאן, ככל שמתרגלים יותר סיטואציות אמיתיות, כך גם קל יותר לתפקד בזמן אמת.

באיזו סדנה לבחור?

בהתאם למסרים השיווקים הישירים והשפה הפרסומית המאפיינת את התקופה הנוכחית, גם סדנאות הגנה עצמית לנשים עושות לעיתים שימוש יתר בסיסמאות, סלוגנים ושמות "מפוצצים", אך רובן מציעות בסופו של דבר תכנים זהים בשינויים קלים. למרות שמרבית הסדנאות מורכבות ממספר חד פעמי של מפגשים, חשוב מאוד שתיווצר אינטראקציה טובה עם שאר המשתתפות ועם המדריכים. קבוצה שאיננה מגובשת ואין בה כימיה טובה, לא תוכל לממש את מלוא פוטנציאל הלמידה וההתנסות של המשתתפות.