מה גורם לצרבת?

צרבת גורמת לתחושה של צריבה ובעירה בבטן ובגרון ולפי הערכות שונות,היא תוקפת אחד מכל חמישה אנשים בעולם המערבי. היא יכולה לבוא וללכת, לפעמיים מספר פעמיים ביום.

הצרבת עצמה נגרמת כאשר מיצי הקיבה החומציים עולים בחזרה אל הוושט,ועל כן נקראת הצרבת גם "החזר קיבתי ושטי" )רפלוקס). החזרה עצמה נגרמת עקב פתיחת סוגר מיוחד בשם "ספינקטר" שבמצב רגיל מפריד בין הקיבה לוושט ואחראי על מעבר מזון מהוושט לקיבה, אך במצבים מסוימים עשוי להיפתח גם כאשר אנחנו איננו אוכלים ולכן לגרום לפעולה ההפוכה של כניסת גושי מזון ומיצי קיבה חומציים מן הקיבה אל הוושט...

לעיתים הצרבת מלווה גם בבקע סרעפת. כלומר, חלק מהקיבה חודר מן הסרעפת אל בית החזה ולכן הספינקטר מאבד את התמיכה בו מצד הסרעפת ונפתח.

כאן נשאלת השאלה מה גורם לצרבת מלבד ההסבר הטכני הפשוט , כלומר, האם יש סיבות אחרות הקשורות לאורח החיים של מי שסובל ממנה ועשויים לתרום לה...

מסתבר שאכן יש כאלו ולכן בפעם הבאה שאתם מרגישים שורף בגרון , שימו לב לרשימה הבאה :

תזונה ומשקל

חשוב להקפיד על תזונה נכונה ולהימנע ממזון שומני המתעכל לאט ולכן יוצר לחץ על הקיבה ומחליש את הסוגר בינה לבין הוושט. גם צריכה מוגברת של אלכוהול ומשקאות המכילים קפאין כגון תה שחור וקפה אינה מומלצת מכיוון שהיא מעלה את חומציות הקיבה. חשוב גם להקפיד לאכול מספר ארוחות קטנות במקום ארוחה אחת גדולה ומפוצצת שעלולה אף היא להכביד על הקיבה.

באופן דומה, משקל עודף מגביר אף הוא את הלחץ על הקיבה ולכן גם ירידה של מספר קילוגרמים בודדים, יכולה להקטין את הסיכון לצרבת.

גיל ומצב גופני

ידוע כי נשים בהיריון רגישות יותר לצרבת מכיוון שהעובר מגדיל את הלחץ על הקיבה. בנוסף לכך, שסתום הספינקטר נחלש עם השנים ולכן כל מה שנאמר על תזונה ומשקל חשוב על אחת כמה וכמה בגיל מבוגר.

אסתמה, קשיי נשימה וסכרת

נראה כי השיעולים אשר מאפיינים אנשים החולים באסתמה או סובלים מקשיי נשימה מעלים את לחץ האוויר בבית החזה ולכן גם את הלחץ על הספינקטר, רק שהפעם הוא מגיע מלמעלה ולא מלמטה.

חיידק הליקובקטר פילורי

למעשה לא מדובר בצרבת, אלא בדלקות קיבה או או אולקוס בעלות אפקט דומה הנגרמים עקב הימצאותו של חיידק בשם הילובקטר פילורי. החיידק מפריש אנזימים ההופכים נוזלים חומציים בקיבה לחומר בסיסי וכך הוא מצליח לשרוד. כאשר הוא נצמד לדפנות הקיבה, הוא גורם לכיבים שהם הגורמים לאולקוס, דלקות הקיבה ובמצבים מתקדמים גם לסרטן הקיבה.

לסיכום, ראינו שאין תשובה אחת לשאלה מה גורם לצרבת ומדובר במכלול של סיבות שונות שכל אחת מהן בנפרד יכולה להוות גורם סיכון למחלה.

על מנת ללמוד כיצד ניתן לטפל בצרבת באופן טבעי, אנא קראו את המאמר על טיפול טבעי בצרבת.