אמצעי מניעה

אמצעי מניעה הם אחד ההישגים שמזוהים ביותר עם שחרור האשה, שכן הם ספקו לה את הכלים להגן על עצמה מהריונות לא רצויים ומחלות מין. כדאי להכיר את הסוגים השונים של אמצעי מניעה ואת היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם

רוב האנשים והזוגות מעוניינים לתכנן את התזמון של הבאת ילד לעולם ולהימנע מהריונות בלתי מכוונים. להריון בלתי מתוכנן עשויות להיות השלכות כבדות משקל, החל מההלם והחרדה שבגילויו, דרך הלבטים והקשיים שמתעוררים וההשפעה שלהם על היחסים הבין-אישיים וכלה בהשפעות המנטאליות והבריאותיות הכרוכות בהפלה, או לחלופין בהריון ולידה שלא קדמה להם מוכנות פיזית, נפשית ולוגיסטית לתהליך.

מסיבה זו פותחו מגוון אמצעי מניעה כנגד הריון בלתי מתוכנן, הנבדלים באופן השימוש, בטווח הזמן שבו הם מספקים הגנה ובשיטת הפעולה שלהם

אמצעי מניעה הורמונאליים

שיטות הורמונאלית למניעת הריון מתבססות על מתן הורמונים המעכבים ביוץ ומקשים על מעבר זרע על ידי עיבוי את רירית צוואר הרחם. ישנן צורות שונות שבהן ניתן לצרוך הורמונים אלו. הנפוצה מביניהן היא הגלולה הניטלת דרך הפה, כאשר לחלופין ההורמונים יכולים להינתן באמצעות זריקה, מדבקה, השתלה תת-עורית, טבעת נרתיקית או התקן תוך-רחמי הורמונאלי.

אמצעי מניעה הורמונאליים עושים שימוש באחת משתי שיטות: שיטה משולבת, אשר כוללת שילוב של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון (או חומרים סינתטיים מקבילים), ושיטה הכוללת פרוגסטרון בלבד ומתאימה לנשים שאינן יכולות ליטול אסטרוגן. אמצעי מניעה הורמונאליים ניתנים במרשם על ידי גניקולוג.

התקן תוך-רחמי

התקן תוך-רחמי (Intrauterine device - IUD) הוא אמצעי מניעה ארוך טווח, שביכולתו למנוע הריון למשך 5-10 שנים ואף יותר, כתלות בסוג. שני הסוגים העיקריים של התקן תוך רחמי הם התקן נחושת והתקן הורמונאלי.

התקן תוך רחמי הוא הסוג היעיל ביותר של אמצעי מניעה הפיך. התקן נחושת יכול גם לשמש כאמצעי מניעה בדיעבד, במידה והוא מותקן בטווח של עד חמישה ימים מקיום יחסי מין בלתי מוגנים. התקן תוך רחמי מותקן על ידי רופא נשים, בהליך שאינו כולל הרדמה.

שיטות מחסום

שיטות מחסום הן אמצעי מניעה שמטרתו לעצור באופן פיזי בעד הזרע מלהגיע לרחם ולפגוש בביצית. הן כוללות קונדומים (לגברים ולנשים), דיאפרגמות, כובעון צווארי, ספוגיות למניעת הריון. במקרים רבים, ההפרעה הפיזית למעבר הזרע משולבת בקוטלי זרע אשר הורסים את קרום תאי הזרע ומשמידים אותם.

שיטות אלו לא תמיד יעילות במניעת הריון באותה מידה כשיטות אחרות, ונוכחותן מורגשת יותר בשל התחושה הפיזית שלהן וההכרח להשתמש בהן כל אימת שמקיימים יחסי מין. עם זאת, יש להן באופן כללי פחות תופעות לוואי משיטות הורמונאליות או התקנים תוך רחמיים. יתר על כן, קונדומים הם אמצעי המניעה היעיל ביותר כנגד הדבקה במחלות מין, בנוסף להיותו אמצעי מניעה להריון.

סטריליזציה

סטריליזציה היא תהליך כירורגי המבוצע בגבר או אישה המחליטים שאין ברצונם להביא עוד ילדים לעולם. סטריליזציה היא אמצעי מניעה יעיל ביותר, ואף על פי שניתן לנסות להפוך את השפעתה באמצעות ניתוח נוסף, ניתוח זה אינו תמיד מוצלח.

שיטות הסטריליזציה הן קשירת חצוצרות (עבור אישה) וחיתוך צינור הזרע (עבור גבר), כך שלא יתאפשר מפגש בין זרע לביצית. הניתוח המיועד לאישה מסובך יותר וכרוך בסיכון רב יותר.

שיטות חירום (אמצעי מניעה בדיעבד)

אמצעי חירום נלקחים לאחר קיום יחסי מין בלתי מוגנים ולא כמניעה מוקדמת. המוכר והידוע בהם היא גלולת "היום שאחרי" המונעת ביוץ והפריה באמצעות מינונים גבוהים של אסטרוגן, פרוגסטרון או גם וגם. היא יעילה לרוב בטווח של עד 72 שעות לאחר קיום יחסי המין.

כפי שהוזכר לעיל, גם התקן נחושת תוך רחמי יכול לשמש כאמצעי מניעה בדיעבד, במידה ויותקן עד חמישה ימים לאחר קיום יחסי מין.