סיבות להופעת עצירות כרונית אצל נשים וכיצד לטפל בה

עצירות מתרחשת כאשר הגוף מתקשה בהוצאת פסולת צואתית ותדירות היציאות עצמה היא פחות משלוש פעמיים בשבוע. העצירות מלווה בתחושות של כאב וחוסר נוחות, והיציאות עשויות להיות קשות ויבשות עם חוסר תחושה של התרוקנות גם לאחר היציאה.

אחד מכל חמישה אנשים יסבול מעצירות חולפת או עצירות כרונית ונשים סובלות מעצירות יותר מאשר גברים. כמו כן, שכיחות התופעה עולה עם הגיל.

מהן הסיבות לעצירות כרונית בקרב נשים

המקור הראשוני לעצירות הוא פעילות מעיים לא תקינה ולה כמה סיבות עיקריות :

מעט שתייה - אם העיכול מתבצע ללא הרבה נוזלים, תנועת המעיים היא איטית והצואה עצמה יבשה.

תזונה שאינה עשירה מספיק יש לצרוך יותר פירות וירקות, מזונות עם סיבים תזונתיים ואת כל אבות המזון, אך נשים רבות צורכות פחמימות פשוטות ומזון מעובד ותעשייתי.

פעילות גופנית – פעילות גופנית גורמת לגוף לתפקד בצורה נמרצת יותר ובכך מונעת עצירות

תרופות - נטילת תרופות באופן קבוע יכולה לגרום לעצירות כרונית. בין היתר, מדובר בתופעות לוואי של תרופות כנגד סרטן, תרופות פסיכיאטריות ותרופות בטיפול בלחץ דם.

הריון - במהלך ההיריון גוף האישה עובר שינויים הורמונאליים רבים אשר יכולים לגרום לעצירות. בנוסף לכך, הרחם מפעיל לחץ על הקיבה ומערכת העיכול - המקשה גם הוא על היציאות. לסיום, גם לתוספי הברזל שמקבלת האישה יכולים להיות תופעות לוואי דמויי עצירות.

פגיעות מוחיות – מחלות הקשורות לפגיעה מוחית כמו למשל פרקינסון או טרשת נפוצה יכולות להשפיע על מערכת העצבים ולכן גם לגרום לעצירות כרונית.

מחלות כרוניות אחרות – לדוגמה, זיהום, תת פעילות של בלוטת התריס או סרטן המעי הגס

כיצד מטפלים בעצירות כרונית אצל נשים?

ברפואה המערבית

במקרה והגורם לעצירות הוא במחלה כרונית כלשהיא, רופא קונבנציונלי יוכל לטפל בשורש הבעיה הגורמת לעצירות במידה ויש לה פיתרון. במידה ושוללים מחלה כלשהי, הרופא בדרך כלל יציע תרופה משלשלת, חומר סיכה, מרכך צואה או תכשיר שיאיץ את פעילות המעיים. תרופות אלו הן בעלות תופעות לוואי שונות ובמקרים מסוימים יכולים לפגוע בפעילות התקינה של המעיים בטווח הארוך.

ברפואה הסינית

לעומת הרפואה המערבית, ברפואה הסינית רואים את העצירות כסימן לחוסר איזון בתפקוד הגוף השלם ולכן ניתן להתחקות אחרי הגורם הראשי לבעיה. בדרך כלל מקובל להשתמש בשילוב של דיקור סיני וצמחי מרפא על מנת לחזק את תפקוד מערכת העיכול, לשפר את תנועת המעיים ולמנוע דלקות במעיי.

כמו כן ממליצים ברפואה הסינית על שינוי אורחות החיים של המטופלת ובכלל זאת התאמות תזונה אישיות למניעת העצירות. האפקטיביות של הטיפול היא טובה למדי וניתן לראות הקלה בתסמינים השונים כבר לאחר מספר פגישות ראשוניות, כאשר בהמשך אפשר לנטרל את העצירות לחלוטין ולמנוע את חזרתה.