חרדה

הפחד הינו תכונה אבולוציונית, אשר חשובה ביותר להישרדות. סימני הפחד הגופניים: שינוי בלחץ הדם, עלייה בקצב פעימות הלב, פרפרים בבטן, מועקה בחזה, פיק ברכיים, יובש בפה, מתיחות של השרירים, כל אלו מרתיעים מפני סכנה ומסמנים לנו כי ניצב לפנינו איום ועלינו להחליט עם להילחם בו או לברוח (Fight or Flight).

חרדה, לעומת זאת, מאופיינת בתחושות סובייקטיביות של פחד מוגזם, בהלה ודאגה יתרה, אשר עולים ללא קשר לקיומה של סכנה ממשית וללא סיבה רציונאלית. חרדה מפריעה לתפקוד היומיומי ואיכות חייו של הלוקה בה, ואף יש לה השפעה פיזית על בריאותו.

הפרעות חרדה שכיחות מאוד בעולם המודרני, והסיכוי שאדם ילקה בהן הוא 20%-25%, כאשר השכיחות אצל נשים גבוהה מאשר אצל גברים. ישנן כמה היפותזות אשר מסבירות איך נוצרת חרדה, וכיום מקובל להניח בקרב הפסיכיאטרים כי החרדה נגרמת מגורמים ביולוגיים מולדים המשולבים עם תנאים סביבתיים מסויימים. בנוסף, מניחים כי גם טראומות מתקופת הילדות ומצבים קשים מאוד בחיים עלולים לגרום לחרדה.

חרדה – סוגי הפרעות:

  • התקף חרדה – הופעה עוצמתית ופתאומית של פחד מוגזם ובהלה, הכוללים תסמינים פיסיים כקוצר נשימה, קצב פעימות לב מוגבר, הזעה, לחץ בחזה, כאבי ראש וסחרחורות, צמרמורות, ותסמינים מנטליים כגון תחושת חוסר אונים, פחד מאבדן שליטה, מאובדן הדעת וממוות. האדם שסובל מהתקף חרדה מרגיש כי הוא נמצא בפני סכנה ממשית, גם אם סכנה זו אינה קיימת במציאות.
  • פוביה – פוביה הינה פחד ספציפי מדבר או אירוע. ישנן הרבה סוגי פוביות, כגון פוביה מחרקים, אגרופוביה (תחושת פחד ממקומות בהם מרגישים שאי אפשר יהיה לקבל עזרה במקרה חירום), פחד גבהים ועוד (ראו כאן את רשימת הפוביות המלאה). הפוביה מאופיינת בתחושות חרדה לא פרופורציונאליות למצב במציאות. אדם הלוקה בפוביה נמנע ככל שאפשר מגורם הפחד ואף נמנע מלהזכירו.
  • חרדה טורדנית–כפייתית – מחשבות טורדניות אשר גורמות להתנהגות כפייתית של טקסים או שגרות מסויימים. דוגמא לאדם הסובל מחרדה טורדנית-כפייתית היא אדם הפוחד מלכלוך וזיהום וכתוצאה מכך חוזר ורוחץ את ידיו ללא הרף.
  • חרדה חברתית – חרדה לא רציונאלית ממצבים חברתיים. אדם הלוקה בחרדה חברתית מפחד שמא יתנהג בצורה שתביך או תשפיל אותו, עד כדי המנעות ממצבים חברתיים שונים.