סיכונים נפוצים לאחר דיקור מי שפיר

בניגוד לרוב בדיקות ההריון, בדיקת מי שפיר היא בדיקה פולשנית שסיכונים בצידה. נשים רבות מוצאות את עצמן מתלבטות האם לעשות מי שפיר או לא, מכיוון שהן חוששות מהפלה לאחר הבדיקה ומסיכונים נוספים הכרוכים בה. אם את אחת מאותן נשים, ואת עומדת לפני ההחלטה האם לעשות בדיקת מי שפיר, אנו רוצים לעזור לך לעשות סדר ולהבין מהם הסיכונים הנלווים לבדיקה ומהן הסטטיסטיקות העדכניות והמעוגנות מדעית.

אילו סיכונים דיקור מי שפיר יכול לגרום?

חשוב לפתוח את הפרק הזה באמירה כי כיום דיקור מי שפיר מלווה באולטרסאונד לכל אורך תהליך הבדיקה, הנמשך בדרך כלל פרק זמן של דקה עד דקות ספורות בלבד. כתוצאה מכך, רבים מבין הסיכונים המצוינים כאן הם נדירים למדי, ונחשבים יותר לסיכונים היסטוריים המקושרים לבדיקת מי שפיר, שכן כיום באמצעות ליווי האולטרסאונד ניתן לנטר בקלות היכן העובר נמצא והיכן כל רקמה מתחילה ונגמרת, ועל כן הסיכון לפגיעה או למעבר בין רקמות קטן.

1. דליפת מי שפיר - דליפה משמעותית של מי שפיר לאחר הבדיקה היא מקרה נדיר מאד. לעיתים ייתכן איבוד של מעט מי שפיר במהלך השבוע שלאחר הבדיקה, אך לאחריו הקרומים נסגרים מחדש וההריון ממשיך באופן תקין.

2. פציעה של העובר - זו אחת מאותן פציעות שהיו נפוצות יותר בטרם הליווי של אולטרסאונד בתהליך הבדיקה, וכיום מדובר בפציעה מאד נדירה, שיכולה לקרות רק במקרה בו העובר מזיז את גפיו לנקודת החדירה של המחט בדיוק ברגע הכניסה.

3. זיהומים - גם כאן מדובר במאורע נדיר, שכן כל ביצוע בדיקת מי שפיר נערך באופן סטרילי לחלוטין. עם זאת, ארעו מקרים נדירים בהם קיום הבדיקה עורר זיהום בחלל הרחם או העביר הדבקה של מחלה נגיפית כדוגמת הפטיטיס C, טוקוסופלסמה, או איידס מהאם לילד, כאשר הוא נערך בתנאים לא נאותים וללא יידוע מספק של הרופא מבצע הבדיקה. במקרים קשים זיהום יכול להסתיים אף במוות, אך כאמור, מדובר בתרחיש נדיר שאינו אמור לקרות בתנאים הנורמטיביים.

4. הפלה בעקבות מי שפיר - סביר להניח שהסעיף הזה הוא שגרם לך להתלבט האם לבצע את הבדיקה מלכתחילה. ייתכן ששמעת על סטטיסטיקות מלחיצות של 1:200 בפורומים השונים, אבל המציאות היא שעל פי מחקרים שנערכו בשנים האחרונות במערב אירופה, ומסתמכות על הטכנולוגיות העדכניות בהן נעשה שימוש גם בישראל, על תנאי ההיגיינה המוקפדים שיש גם פה, ועל המודעות הגבוהה שיש לרופא ולאישה ההרה, אחוזי הפלה אחרי מי שפיר נמוכים בהרבה? כמה הרבה? מחקרים אחרונים הראו כי הסיכוי לחוות הפלה הוא 0.09% בלבד: פחות מ-1:1000.

כמה זמן אחרי מי שפיר יש סיכון להפלה?

חשוב להבין תחילה שלא כל הפלה לאחר מי שפיר בהכרח נגרמה בעקבות הדיקור. במחקרים שנערכו בתחום, גם בקבוצות הביקורת, שלא עברה את תהליך הבדיקה, קרו למרבה הצער הפלות במהלך אותה התקופה. תקופת הסיכון להפלה היא ממועד הבדיקה ועד 42 ימים אחרי, אך מרבית ההפלות בעקבות מי שפיר מתרחשות בשלושת הימים שאחרי הבדיקה עצמה.

כאחוז מהנשים שעוברות דיקור מי שפיר יחוו סימפטומים לא נעימים שירגישו כאילו הן עומדות לפני הפלה - הן יחוו התכווצויות, דימומים או ירידה של מי שפיר. במקרה כזה, כדאי ללכת לביקורת אצל רופא נשים או לבית החולים על מנת לבדוק את המצב, אך קיים סיכוי כי הן נמצאות באותו חתך אוכלוסיה שסובל מהסימפטומים אך למרבה המזל עבורו הם חסרי משמעות.