מתי לעשות בדיקת מי שפיר?

מזל טוב, עברת את הטרימסטר הראשון של ההריון, את הבחילות והצרבות, ועכשיו את בטח שואלת את עצמך: מתי הכי טוב לעשות בדיקת מי שפיר? אז אנחנו כאן כדי לעשות לך סדר!

מאיזה שבוע ניתן לעשות מי שפיר?

כעקרון, ניתן לבצע בדיקת מי שפיר החל מהשבוע ה-11 להריון, אבל משרד הבריאות הישראלי ממליץ על ביצוע הבדיקה החל מהשבוע ה-16 להריון.

מומלץ לבצע בדיקת מי שפיר החל משבוע 16 להריון, שכן לפניו מבצעים בדרך כלל שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת וחלבון עוברי, המספקים נתונים מקדימים על מצב ההריון ולעיתים אף מתריעים על נחיצותה של בדיקת מי שפיר כדי לשלול או חלילה לאשש גורמים שנתגלו בבדיקות קודמות.

עד מתי אפשר לעשות בדיקת מי שפיר?

הזמן המיטבי לביצוע בדיקות מי שפיר הוא בין השבועות 18-20, כאשר משרד הבריאות מאפשר לבצע את הבדיקה עד שבוע 23.

אם יש סיבוכים לאחר דיקור מי שפיר, הם מתרחשים או בטווח הקצר של 3 ימים לאחר הבדיקה, או לאחר כ-3 שבועות, ומובילים לא פעם ללידה מוקדמת. על מנת למנוע מצב של לידה מוקדמת שתקטין את סיכוייו של היילוד לשרוד, כדאי להמנע מדיקור מי שפיר משבוע 22 ואילך, ועל כן על מנת לקבל אישור לדיקור מי שפיר לאחר שבוע 23 להריון, נדרש אישור מיועץ גנטי בבית החולים בו מבוצע הדיקור.

חריגות ומקרים מיוחדים

במקרים מיוחדים ניתן לבצע בדיקות מי שפיר בשליש השלישי של ההריון ומעבר לשבוע 30, כמו למשל במקרה בו לא ניתן היה לבצע את הבדיקה מבחינה רפואית בשליש השני להריון, או במקרי קיצון בהם המטופלת סרבה לבצע את הבדיקה מחשש לאיבוד ההריון. דחיית דיקור מי שפיר לשלב זה עלולה להוביל למצב שבו היולדת לא תספיק לקבל את התשובות לבדיקה טרם הלידה, או תוביל ללידה מוקדמת.

במקרה שיש חשד לזיהום בחלל הרחם, ניתן לבצע בדיקת מי שפיר בכל שלב של ההריון, שכן מדובר במקרה שמחייב זיהוי מדויק ומהיר וללא טיפול נכון יכול להסתיים במות האם והעובר.

מנגד, כאשר מתוכננת לידה קיסרית עבור הריונית הסובלת מסכרת הריון, יכול להתבצע דיקור מי שפיר לאחר שבוע 34, שמטרתו לקבוע את בשלות הריאות של העובר, שכן סכרת הריון עלולה לעכב את התפתחות הריאות ועל הצוות הרפואי לוודא כי העובר בשל ללידה.

למעשה התשובה לשאלה עד מתי ניתן לעשות מי שפיר היא בהתאם לצורך. המועדים המומלצים נקבעו כך משום שהם מספקים תנאים אופטימליים לאם ולעובר, אך מכיוון שדיקור מי שפיר יכול לשמש למטרות שונות רופא מיומן יכול לבצע אותו תוך הפחתת סיכונים בשלבים שונים של ההריון.