בדיקת דם במקום מי שפיר - השוואה וסקירה

בשנת 2013 יצאה בשורה שעניינה מאז ועד היום את ההריוניות שבינינו - בדיקת דם במקום מי שפיר שמבטיחה לחסוך את החששות והסיכונים הנלווים לדיקור מי שפיר. כשירות למי שמתלבטת בין בדיקת דם לבדיקת מי שפיר, החלטנו לבצע השוואה ביניהן, ולראות האם כל הנוצץ זהב הוא:

1. אמינות הבדיקה

אחד הדברים שמאפיינים בדיקת מי שפיר היא האמינות שלה. הסיכוי לקבל אזעקת שווא בבדיקת מי שפיר אפסי, מה שהופך אותה לאחת הבדיקות החשובות ביותר בהריון, על פיה נקבעת לא פעם ההחלטה לגבי המשך הריון לא תקין. בדיקת מי שפיר היא בדיקה כל כך מדויקת שלצד האבחונים הרגילים שלשמם היא משמשת, הצוות הרפואי בבית החולים יכול להחליט להשתמש בה על מנת לבחון את מידת בשלות הריאות של העובר, במידה והם מתלבטים לגבי האפשרות לבצע לידה מוקדמת.

לעומת אמינותה הבלתי מוטלת בספק של בדיקת מי שפיר העומדת על 99.4%, עומדת בדיקת NIPT - בדיקת הדם שבאה במקום בדיקת מי שפיר, וטוענת אף היא לרמת דיוק של 99%. על אף טענות אלו, בדיקה זו מחזירה תוצאות שהם בעצם ערכי ניבוי חיוביים, או במילים אחרות הסתברות. משמעות הדבר היא שהבדיקה מנבאת את הסבירות לתרחיש מסוים, ועל כן קיים סיכוי לאזעקות שווא או לפספוסים. מכיוון שמדובר בבדיקות הבודקות מחלות קשות כדוגמת תסמונת דאון, סיסטיק פיברוזיס וכדומה, שפספוס שלהן יכול להפיל על משפחה קושי רב ותינוק שאולי יאריך ימים או יחיה במוסד, מדובר בנתון שחשוב לקחת בחשבון.

2. מה הבדיקה מכסה?

בדיקת מי שפיר בודקת פגמים תורשתיים, מומים עצביים ושינויים במבני הכרומוזומים. כתוצאה מכך, היא יכולה לגלות תסמונת דאון, טריזומיות - שלושה העתקים של כרומוזום בכרומוזומים מספר 13,18 ו-21, ומגוון רחב של מומים, ותסמונות גנטיות קשות, כולן ברמת דיוק גבוהה.

בדיקת דם מסוג NIPT, מסוגלת לאבחן תסמונת דאון ברמה גבוהה אך לא מוחלטת, ועדיין לשחרר מדי פעם אזעקות שווא או פספוסים, שכן כפי שכבר ראינו מדובר בהסתברות סטטיסטית. כאשר מגיעים לזיהוי טריזומיות, טווח הטעות של בדיקות NIPT גדל לכדי כ-20%, ובזיהוי תסמונות גנטיות הבדיקה מבצעת עבודה חלקית בלבד, שכן היא אינה מסוגלת לזהות תסמונות "קטנות" בנפחן. למעשה, על פי הסטטיסטיקות, הבדיקה מסוגלת לזהות פחות מרבע מהממצאים אותם בדיקת מי שפיר יכולה לגלות.

3. עלות הבדיקה

בדיקת מי שפיר הינה על חשבון משרד הבריאות או קופת החולים, לנשים בהריון מתחת לגיל 35 במקרים בהם יש המלצה של יועץ גנטי, הפניה בעקבות תוצאות חלבון עוברי, הריון רב עוברי, או כאשר יש חשד לזיהום, וכן לנשים בהריון מעל גיל 35. נשים שאינן עונות על הקריטריון הזה, אך מעוניינות לעבור בדיקת מי שפיר, יכולות לקבל החזר מהקופה של 50-80% במידה והן במסלול פרימיום. העלויות הממוצעות של בדיקת מי שפיר נעות בין 1500-2500 ש"ח לפני ההחזר מקופת החולים.

עלות בדיקת NIPT נעה בין 3,000-6,000 ש"ח, וחלק מקופות החולים מציעות לבעלות כרטיסי פרימיום החזר של 50%, בעוד שחלקן עוד לא הסדירו באתרי הבית שלהן את תנאי ההסכם, מה שיחייב אתכן לפעול מול הביטוח הפרטי.

זהו, הגענו לסוף ההשוואה בין בדיקת דם NIPT למי שפיר. מקווים שהצלחנו לתת לך מידע ותובנות ולעזור לך להחליט. בכל מקרה, בכל בחירה שתעשי, אנחנו משוכנעים שתחפשי המלצות מתאימות כדי לבחור את המכון הטוב והאמין ביותר לביצוע הבדיקה, וכל שנותר לנו הוא לאחל לך הריון קל ומוצלח!