מתלבטת האם לעשות בדיקת מי שפיר? זו הכתבה בשבילך

מפחדת לעשות מי שפיר? את לא היחידה. נשים רבות שנכנסות לשבוע ה-12 להריון מתחילות להתחבט בשאלה האם לעשות בדיקת מי שפיר או לא. מצד אחד, הן רוצות לוודא כי העובר תקין וכי אינו סובל משלל מומים ומחלות, אך מנגד לבדיקה יש הילה מפחידה למדי הגורמת לנשים רבות לרצות לא לעשות אותה מתוך החשש שהיא תגדיל את הסיכון להפלה.

במהלך הריון השזור גם כך בחששות ופחדים, הבדיקה הזו מוסיפה עוד התלבטות קשה לך, האם לעתיד. אז כדי לשפוך אור על הסוגיה ולסייע לך להחליט האם לעשות בדיקת מי שפיר או לא, הנה כמה הסברים בנוגע לבדיקה, למי מומלץ לעשות אותה, ואם כבר החלטת לעשותה - איפה כדאי לעשות בדיקת מי שפיר וכן הלאה.

למה לעשות בדיקת מי שפיר?

בדיקת מי שפיר מגלה פגמים תורשתיים כדוגמת סיסטיק פיברוזיס, מומים עצביים כדוגמת שדרה שסועה, או שינויים כרומוזומיים בעובר כדוגמת תסמונת דאון. לבדיקת מי שפיר ישנם שימושים נוספים, כמו למשל האפשרות להשתמש בה לצורך בדיקת אבהות טרם לידה, לבחון את מידת בשלות הריאות של העובר, או לבחון קיומם של זיהומים בנוזל מי השפיר. אך כאשר היא מבוצעת בין השבועות 16-23, הבדיקה בדרך כלל משמשת לצורכי אישוש תקינותו הבריאותית של העובר.

דיקור מי שפיר אינו מגלה את כל הפגמים הגנטיים האפשריים, אך חושף מספר פגמים משמעותיים שעלולים לפגוע באיכות חייו של הילוד ובחיי המשפחה כולה, ולהשפיע על ההחלטה האם להמשיך את ההריון. מכיוון שהבדיקה מדויקת ב-99.4%, התוצאות המתקבלות בה יכולות להרגיע למדי או לחסוך כאב לב, סבל והוצאות מתמשכות, שכן המחלות אותן היא מאתרת אינן ברות ריפוי או דנות את החולה בהן לחיים קצרים ומלאי סבל.

בדיקת מי שפיר מבוצעת בצמוד לבדיקת אולטראסונד, וכתוצאה מכך היא מסייעת לבחון שורה נוספת של פגמים שאמנם לא מתגלים על ידי בדיקת מי השפיר עצמה, אבל לא היו מתגלים לולא נערכה. כך למשל, בבדיקה זו ניתנים לאיתור בעיות כגון שפה שסועה, עיוותים אורתופדיים ואף פגמים בלב.

ההחלטה לא לעשות מי שפיר אמנם תחסוך את הפחד מהדיקור עצמו ומהסיכון להפלה, עליו נדון בהמשך, אך היא הימור, שכן היא חוסכת את הוודאות הכמעט מוחלטת שהבדיקה נותנת בנוגע לבריאותו של העובר מפני שורה של בעיות בריאותיות קשות.

מי צריכה לעשות בדיקת מי שפיר?

עד לשנים האחרונות, ההמלצה המקובלת היתה להפנות לבדיקת מי שפיר נשים מעל גיל 35, נשים שתוצאות הבדיקות שלהן הראו חשש המצדיק דיקור מי שפיר, משפחות שבהיסטוריה הגנטית שלהן קיימת נטייה הניתנת לאבחון באמצעות בדיקה זו, או משפחות שבהריונות קודמים שלהם נתגלו פגמים גנטיים.

בשנים האחרונות, עם השיפורים הטכנולוגיים בתחום, הירידה בסיכונים לאחר בדיקת מי שפיר לכדי פחות מ-1:1000, ושיפור רמת הדיוק של הבדיקה, מומלץ לכל הריונית לבצע בדיקת מי שפיר, על מנת להבטיח לעצמה שקט נפשי. אם זאת, חשוב לציין כי לרופא המבצע את הבדיקה יש חשיבות אדירה, שכן הניסיון משחק תפקיד בבדיקה רגישה כל כך. בעיקר במקרה בו יש התלבטות, חרדה או ספק, כדאי לגשת לרופא שיכול לשטוח בפנייך את כל האפשרויות ולסייע לך לקבל את הבחירה הנכונה.