דיקור סיני לעיניים והשפעתו על מחלות רשתית

ניוון רשתית הוא הגורם העיקרי לעיוורון בעולם המודרני ושכיחותה עולה באופן דרמטי ככל שהאוכלוסייה מתבגרת. האם דיקור סיני לעיניים מסייע בהתמודדות עם המחלה?

ניוון רשתית המוכרת גם בשם ניוון מקולרי, היא מחלה שפוגעת במקולה.

מהי מקולה?

המקולה היא מרכז הראייה הטובה והחדה, כאשר המחלה פוגעת בתאי הראייה המרכזית ברשתית, שאחראית לראייה המרכזית. כתוצאה מכך נגרמת ירידה חדה בראייה המרכזית, בעוד שהראייה ההיקפית נשמרת. משמעות הדבר היא פגיעה קשה באיכות החיים, הגבלה בפעולות שבשגרה, כמו קריאה, נהיגה, זיהוי פנים, כתיבה ועוד.

אילו סוגי ניוון רשתית קיימים?

למחלה שתי צורות, יבשה ורטובה. הצורה היבשה היא השכיחה יותר ומאופיינת בירידה הדרגתית בחדות הראייה ובשלבים המתקדמים של השלב היבש הפגיעה בראייה עלולה להיות חמורה. הביטוי העיקרי שלה הוא קושי בקריאה ואחד מהתסמינים האופייניים הוא הופעת משקעים צהובים באזור מרכז הראייה ברשתית העין.

הצורה הרטובה היא שלב מתקדם יותר של המחלה והיא מאופיינת בצמיחה של כלי דם חדשים אך פגומים מתחת לרשתית. בשל היותם פגומים, דולפים מכלי דם אלו שומנים ודם אל תוך הרשתית וגורמים לליקוי חמור בראייה המרכזית. יצוין כי הצורה הרטובה מתפתחת רק בכעשרה אחוזים מהמקרים, אולם במידה והיא מתפתחת, במקרים רבים נגרמת פגיעה קשה בראייה.

האם השכיחות גבוהה?

שכיחות המחלה עולה עם הגיל, שהוא גורם הסיכון העיקרי. בנוסף לו קיימים עוד גורמי סיכון, ביניהם גנטיקה, עישון, תזונה, השמנה, מחלות לב, לחץ דם גבוה ומין. נמצא שנשים סובלות מהמחלה יותר מגברים.

כמו כן סבורים חוקרים שחשיפה למזהמים גורמת אף היא נזק לרשתית. כתוצאה מהחשיפה נוצר בגוף כמות גדולה של רדיקלים חופשיים, וכתוצאה מכך מצטברים משקעים קבועים בקרקעית העין. משקעים אלו אינם מתפנים ומאפשרים למחלה להתפרץ.

ניוון רשתית הוא אחד הביטויים של מחלות רשתית שיכולות להופיע באופנים נוספים אולם עיקרן זהה - ירידה בראייה ופגיעה באיכות החיים.

האם דיקור סיני לעיניים יעיל למחלות רשתית?

מחקר בדק את הקשר בין דיקור סיני לבין שיפור בראייה שנגרם עקב מחלות רשתית והעלה מסקנות מעניינות וחשובות, בעקבות תוצאות מרשימות של שיפור בראייה בקרב מרבית הנחקרים.

המחקר שנערך באוניברסיטת בייג'ינג בסין ופורסם ב- US National Library of Medicine, ערך סיכום של מחקרים קודמים שבוצעו על 1180 עיניים. המחקר בדק ארבע נקודות דיקור שמוכרות ברפואה הסינית המסורתית. גם במחקר זה דווח על שיפור ניכר ברגישות הרשתית לאור, הפחתה בנסיגה הכוללת בראייה ושיפור ביכולות העין לנצל את פוטנציאל הראייה.

דיקור סיני היא שיטת טיפול בה נעשה שימוש ברפואה הסינית המסורתית מזה אלפי שנים. הדיקור מסייע בפתיחת המעברים שחיוניים לראייה, משפר את זרימת הדם בגוף ומחזק את המערכת החיסונית כולה.

לפי איתי שרף, מטפל בכיר ומוסמך ומראשוני המטפלים בבעיות ראייה על פי הרפואה הסינית: "הדיקור במחלות עיניים שלאיתי שרףהינו יעיל מאוד.

הסיבה העיקרית ליעילותו הרבה היא שפעולת הדיקור העיקרית גורמת להנעה ולשיפור זרימת דם. במידה ומשתמשים בנקודות דיקור נכונות, האפשרות לשפר את זרימת הדם אל הרשתית היא טובה. זרימת דם טובה תביא עימה חמצן וחומרים חיוניים להם הרשתית זקוקה."

טיפול טבעי ומיטיב

איתי שרף, Dipl Ac.CH, הוא מראשוני המטפלים בישראל במחלות עיניים באמצעות הרפואה הסינית, מנהל קליניקה לטיפול טבעי למחלות עיניים ובעל נסיון מקצועי נרחב אותו רכש בהכשרות בקליניקות בעלות שם עולמי למחלות עיניים, בארצות הברית ובסין.

הכשרתו הייחודית כוללת טיפול בדיקור סיני וטיפול במחלות עיניים מורכבות, ביניהן: ניוון רשתית, רטינופתיה סוכרתית, דלקת לחמית, גלאוקומה ועוד.

הטיפול בקליניקה מתחיל באבחון מקיף ויסודי לאיתור גורמי המחלה. האבחון מסייע לבנות תוכנית מדוייקת ומותאמת אישית לכל מטופל בהתאם לדרגת המחלה וקריטריונים נוספים. הטיפול כולל דיקור סיני וטיפולים נוספים מהרפואה הסינית, כטיפול משלים לטיפול ברפואה המערבית.

לטיפולים באמצעות דיקור סיני לעיניים ודרכי טיפול טבעי נוספות, יש הצלחה והקלה משמעותית בתסמיני המחלה.