הפלה באמצעות כדורים - כיצד זה מבוצע?

דבר ראשון שחשוב לתת עליו את הדעת הוא שכל תהליך של הפלה הינו תהליך מורכב הן מבחינה רפואית והן מהבחינה הנפשית. יש להתייעץ עם גורמים מוסמכים וקרובי משפחה לפני קבלת החלטה כיצד האישה תעבור הפלה מלאכותית. הפלה מלאכותית יכולה להתבצע במספר דרכים, בינהן בשיטות ניתוחיות כדוגמת גרידה או על ידי נטילת כדורים.

מומלץ כי הפלה באמצעות כדורים תתבצע עד שבוע 7 להריון. כמו כן מומלץ כי אם אישה ההריונית הסובלת מהשמנת יתר, עברה בעבר ניתוח רחמי או סובלת מפיברואידים תעבור הפלה באמצעות כדורים שכן מדובר בפעולה פחות מורכבת מבחינה רפואית.

כיצד מתבצעת הפלה עם כדורים? ?

הפלה מלאכותית באמצעות כדורים מתבצעת לרוב באמצעות שילוב של שתי תרופות, הנפוצות ביותר הינן מיפריסטון ומיסופרוסטל. בביקור אצל רופא הנשים לאחר קבלת האישור להפלה על ידי הועדה להפסקת הריון תקבל האישה ההריונית כדור מיפריסטון אחד. שלושה ימים לאחר מכן היא תיקח את כדור מיסופרוסטל בביתה. כאשר משתמשים בשתי התרופות אלה (המאושרות לצורך ביצוע הפלה מלאכותית על ידי מנהל התרופות האמריקאי) ביחד מדובר על יעילות של כ97%.

יש לצפות לסדרה של התכווצויות דימום וכן הפרשות קרישי דם בתוך 6-8 שעות. במהלך הזמן הזה, רוב הנשים יפילו. ניתן לצפות לדימום כבד יותר במעט מהדימום של מחזור רגיל או מהדימום לאחר ביצוע גרידה. רוב תופעות הלוואי הנלוות להפלה מסוג זה נובעות מהשימוש בכדור השני-המיסופרוסטל וכוללות דימום, כאבי ראש, התכווצויות בחילות והקאות, שלושולים וכן הרגשה כללית לא טובה. במידה והאם תחליט לשמור על ההריון למרות נטילת הכדור הראשון, ישנה סכנה של התפתחות מומים, עיכוב התפתחותי ואף פיגור בעובר המתפתח.

מהו ההסבר הביולוגי לאופן פעולת הכדורים?

הכדור הראשון-מיפריסטון, חוסם את קולטני ההורמון פרוגסטרון, שהינו שחקן מרכזי בשמירה על ההריון. לאחר חסימת קולטני הפרוגסטרון, רירית הרחם מתחילה לנשור ולצאת דרך פתח צוואר הרחם והנרתיק, בדומה לדימום של מחזור חודשי רגיל כאשר בסופו רמות הפרוגסטרון נמוכות (מחוסר ייצור), ולכן ישנו דימום. הכדור השני-מיסופרוסטל, גורם להתכווצויות של הרחם, מה שתורם להוצאת התוכן ההריוני בתוך מספר שעות. לעיתים רחוקות כדור אחד של מיסופרוסטל לא גורם להתכווציות מספיקות, לכן האישה ההריונית מצוידת בכדורים נוספים. אין לקחת כדור נוסף אלא לאחר התייעצות עם הגניקולוג המטפל.

מומלץ לקבוע תור למעקב כשבועיים לאחר ההפלה אצל הרופא המטפל. במידה וההפלה בעזרת כדורים לא הייתה מוצלחת, הרופא יבצע גרידה בה התכולה ההריונית תגורד מקיר הרחם ובכך תושלם מלאכת ההפלה.

נשים רבות הבוחרות בשיטה זו עושות זאת מכיוון שהיא מאפשרת מימד נוסף של פרטיות. ייתרון יחסי נוסף של הפלה באופן זה היא ההשפעה הזניחה יחסית על פריון עתידי.

במידה ועברת הפלה כדאי לברר את נושא הזכויות לאחר ביצוע הפלה במוסדות השונים ובביטוח לאומי.


המאמר באדיבות אתר www.abortion.org.il