הפלה

ההחלטה על הפסקת היריון היא החלטה לא קלה, שלרוב מגיעה לאחר התלבטויות רבות. בין אם נכנסת להריון בלתי רצוי ובין אם התגלתה בעייה רפואית בעובר המחייבת את הפסקת ההריון כדאי שתכירי את האפשרויות העומדות לפניך ומה כרוך בכל אחת מהן.

בארץ מתבצעות מדי שנה כעשרים אלף הפלות יזומות חוקיות, וסביר להניח שמספר דומה של הפלות מתבצע באופן בלתי חוקי, כאשר הסיבות לביצוע ההפלה הן שונות. הסיבה הנפוצה ביתר היא הרצון לסיים הריון לא רצוי ולהימנע מהולדת תינוק. סיבות נוספות הן רצון לסיים הריון שנגרם מאונס, הפסקת היריון בעקבות מום או מחלה שנתגלתה אצל העובר, או הפסקת הריון בעקבות חשש לבריאותה ולחייה של האם.

הפלה מלאכותית מתבצעת עד השבוע העשרים וארבעה של ההריון, לפני שהעובר מתפתח לשלב בו הוא יכול לחיות בכוחות עצמו. הפסקה של ההריון בשלבים מתקדמים יותר נעשית רק מסיבות בריאותיות, לאחר קבלת אישור מוועדה מיוחדת, ונקראת הפסקת הריון או לידה שקטה. בכל המקרים, הפסקת ההריון מתבצעת רק לפי בקשת האישה ולאחר אישור של ועדה להפסקת הריון.

הפלה יזומה – מהן השיטות הקיימות?

שיטת ההפלה נקבעת לפי שלב ההריון. בשלבי הריון מוקדמים, הווי אומר בשנים עשר השבועות הראשונים של ההריון קיימות שלוש אופציות להפסקת הריון:

הפלה תרופתית – תהליך זריז ולא פולשני של ביצוע הפלה באמצעות שתי תרופות הנלקחות בכדורים על-ידי האישה ההרה. התרופות גורמות להפסקת ההריון ולכיווץ הרחם, שגורם לשק ההריון להיפלט החוצה. הפלה תרופתית מתבצעת אך ורק במוסד רפואי כאשר האישה נמצאת תחת השגחה רפואית.

הרחבת צוואר הרחם ושאיבה בואקום – הפלה כירורגית המבוצעת בהרדמה, בה מרחיבים את צוואר הרחם באמצעות צינוריות מתכת ושואבים את תוכן הרחם באמצעות משאבת ואקום חשמלית.

גרידה – הפלה כירורגית המבוצעת בהרדמה מלאה. גם כאן מרחיבים את צוואר הרחם ולאחר מכאן מבצעים גרידה הוצאת תוכן ההריון.

לאחר השליש הראשון של ההריון ניתן לעשות הפלה רק באמצעות גרידה.

חשוב לציין כי את כל הישטות להפלה מותר לעשות רק במוסד רפואי או במרכז רפואי לביצוע הפסקת הריון שקיבל אישור ממשרד הבריאות לעסוק בכך.

הפלה – כיצד להתכונן

לביצוע הפלה ישנן השפעות רבות על נפש האישה ולעתים רבות היא מלווה ברגשות אשם, אבל ויכולה אף לגרום לדיכאון. מומלץ לפני ולאחר ביצוע ההפלה לקבל תמיכה רגשית. חלק מקופות החולים והמרפאות העוסקות בהפלות מספקות סיוע נפשי, או שיוכלו להפנות אתכן לקבלת סיוע.