שאריות של חומרי הדברה בפירות ובירקות

האם אכילה של פירות וירקות טובה לנו או מזיקה לנו ?

בשנים האחרונות המודעות לאורח חיים בריא הולכת וגדלה. אורח חיים בריא חשוב לא רק להתמודדות עם השמנה, אלא לכולם, כי אחרת המחסור באבות מזון בא לידי ביטוי בהתנהגויות (עייפות, עצבנות, חוסר תאבון) או במחלות שונות. כדי שהגוף יקבל מספיק ויטמינים ומינרלים, לפירות ולירקות יש מקום מרכזי בכל תפריט של תזונה נכונה וכל מי שרוצה לאכול נכון ובריא מרבה לאכול מהם. הרגלים נכונים נבנים בהדרגה, תוך כדי התמדה ועקביות. אם קובעים כללים בבית בצריכת מזון ונותנים לילדים דוגמא אישית, יש סיכוי גדול שגם הילדים יתרגלו לאכול נכון ובריא וגם נמנע מהם השמנה.

האם הפירות והירקות טובים לנו או מזיקים לנו ?

מגדלי הירקות והפירות מרססים את שדות הגידול ואת המטעים בחומרי הדברה שונים. חומרים אלה מכילים כימיקלים, שנספגים בירקות ובפירות שאנחנו אוכלים, בלי שנהיה מודעים להם. משרד הבריאות קבע תקנים לרמת חומרי הדברה סבירה בירקות ופירות וישנם מספר חומרי הדברה שהוצאו מחוץ לחוק, אך לא נעשית אכיפה מספיק חזקה גם לסוגי חומרי ההדברה וגם לרמות שלהם. לאחרונה נשמעים קולות, שטוענים שצריך לשנות את התקינה ולהחמיר איתה. ישנם סוגים שונים של חומרי הדברה ובכל אחד מהם משפחות כימיקלים אחרת. חלק מהכימיקלים רעילים, מסרטנים ומשפיעים על המערכת ההורמונלית של הגוף שלנו. למשל משפחת הזרחנים האורגניים, שיכולים להביא לשינויים התנהגותיים והתפתחותיים. משרד הבריאות לא בודק כל משלוח של ירקות ופירות, שיוצא מהחקלאי. לנו אין שום אפשרות לדעת האם הירקות והפירות שאנחנו קונים ברשתות השיווק, בשווקים או במרכולים השכונתיים מכילים חומרים מסוכנים ואם כן, האם במידה סבירה, שעומדת בתקן או במידה חריגה, שעלולה לסכן אותנו בצריכה לאורך זמן.

הפירות והירקות הכי מזוהמים

לא כל הפירות והירקות מזוהמים בכימיקלים. מאיזה ירקות ופירות הכי צריך להזהר (לפי סקר "אדם טבע ודין") ? ענבים, סלרי, תפוחי עץ, פירות הדר, סלק, כוסברה, שמיר, חסה, נענע, עלי בייבי, אגס, קולרבי, אפרסק, תפוח אדמה ופלפל.

האם צריך להפסיק לצרוך פירות וירקות ?

חוסר הידיעה והמיעוט בפיקוח יכולים לגרום לנו לפגוע בנו ובילדנו. האם כדי להקדים תרופה למכה הכי בטוח להפסיק לצרוך פירות וירקות ? לא. התועלת והחשיבות באכילת פירות וירקות גדולה מאשר הסכנה בחשיפה מתמשכת לכימיקלים. "אדם טבע ודין" פועלים לשינוי החקיקה בנושא הדברת פירות וירקות. עד שתשתנה החקיקה אפשר לצמצם את צריכת חומרי ההדברה.

איך אפשר לצרוך פחות חומרי הדברה ?

• גדלו צמחי תבלין באדנית בבית
• קנו פירות וירקות אורגניים
• קרצפו, שטפו ורחצו היטב את הפירות והירקות תחת מים זורמים
• הסירו חלק מהקליפות של הירקות והפירות, אך קחו בחשבון שאתם מוותרים גם על חלק מהויטמינים שנמצאים בקליפה.