קביעת מין הילוד

להורים לעתיד יש לעיתים העדפה בנוגע למין העובר. חלק מעוניינים בבן זכר שישא את שם המשפחה וימשיך את השושלת, ואילו אחרים מקווים לבת שתאפשר להם לרכוש את כל השמלות החמודות בחנויות ולהלביש אותה כמו בובה. אצל זוגות שלהם מספר ילדים שכולם מאותו מין, זוהי תקווה גדולה אף יותר, כי פעמים רבות הם מוכנים לקחת עוד צ'אנס נוסף אחד אם יוכלו לוודא שהילד הבא יהיה מהמין הרצוי.

סטטיסטית, הסיכויים להביא בן הם 51% לעומת 49% להבאת בת לעולם, אך קיימות מספר שיטות שטוענות כי ביכולתן לשפר את סיכוי קביעת מין היילוד ולסייע לבני הזוג להביא לעולם ילד מהמין המבוקש על ידם.

קביעת מין הילוד מראש - האם זה אפשרי?

השיטה היחידה שבה ניתן לקבוע בוודאות של 100% את מין העובר היא באמצעות הפריה חוץ גופית, בה ניתן לתכנן מראש האם את הביצית יפרו תאי זרע זכריים או נקביים, או לבחון את העוברים שנוצרו, ולבחור להחזיר אל הרחם רק עוברים ממין מסוים. מכיוון שקיימות בעיות אתיות בשיטה זו, היא מאושרת רק במקרים בהם יתכנו בעיות גנטיות בעוברים ממין מסוים, כאשר יתכנו בעיות הלכתיות מלידת אחד המינים, או כאשר למשפחה יש 4 ילדים ממין אחד וכעת הם חפצים בילד מהמין האחר.

השיטה הבאה לקביעת מין הילוד, שמבטיחה 96% הצלחה, היא שיטה שפותחה על ידי הסקסולוג ד"ר דניאל דריי, והיא תוצאת עבודת מחקר שנערכה על אלפי נשים במרפאה גניקולוגית בצרפת. שיטה זו מסתמכת הן על מעקב אחר הזקיקים והביוץ והתאמתם למין הילוד המבוקש, והן על תזונה המעודדת את היווצרותם של עוברים מהמין הרצוי. על פי השיטה של ד"ר דריי, התזונה של האם משפיעה על סיכויי הקליטה של תאי הזרע, ובאמצעות שינוי התפריט ניתן להגדיל משמעותית את הסיכוי לקביעת מין הילוד.

גם מועד קיום יחסי המין ביחס לביוץ מגדיל את הסיכויים לקביעת מין הילוד. התאים הנקביים עמידים יותר, ועל כן קיום יחסי מין יומיים-שלושה לפני הביוץ מגדיל את הסיכוי לקליטתם של עוברים נקביים בעוד שקיום יחסי מין ביום הביוץ עצמו מגדיל את סיכוי הבאת בנים לעולם.

שיטת אריקסון לקביעת מין הילוד, היא שיטה שסיכוי ההצלחה בה נעים בין 70-80%. בשיטה זו נעשית הפרדה של תאי הזרע הזכריים והנקביים, והמבוקשים מביניהם מוזרעים אל רחם האשה. שיטה זו אמנם מאפשרת את קביעת מין הילוד, אך היא פחות וודאית ויותר פולשנית מקודמתה.

ישנן "שיטות סבתא" רבות לקביעת מין הילוד, החל משטיפת הנרתיק בחומרים חומציים או בסיסיים בהתאם למין המבוקש, עובר דרך תנוחות מסוימות עבור כל העדפה וכלה בהוראות לגבי סוג התחתונים אותם על הגבר ללבוש, כיוון שלטענת השיטה תחתוני בוקסר משוחררים אינם מחממים את אזור החלציים ומעודדים ילודה של בנים, בעוד שתחתונים צמודים מגדילים את הסיכוי להולדת בת. על רוב השיטות הללו לא נערכו מחקרים מדוקדקים ועל כן סביר להניח כי הסיכויים שלהם נעים סביב ה-50%.

באיזו שיטה כדאי לבחור בכדי לקבוע את מין הילוד?

במידה ואין לבני הזוג בעיות תורשתיות העלולות לפגוע בעוברים ממין מסוים, או במידה והם פוריים ואינם נדרשים לטיפולי הפריה, כדאי לנסות ולבחור בשיטות פחות פולשניות כמו שיטת ד"ר דריי לקביעת מין הילוד. אם אין להם סיבות מיוחדות, האופציה של השתלת עוברים ממין מסוים סגורה בפניהם ושיטת אריקסון תבטיח להם סיכויים קטנים יותר.